ERASMUS+ PROJEKT (2020-3-UK01-KA105-094400)
PROJEKT HELYSZÍNE: EGYESÜLT KIRÁLYSÁG – LITTLEHAMPTON
PROJEKT IDŐTARTAMA: 2022.04.22-29.
PROJEKT ELNEVEZÉSE: FIGHTING FAKE NEWS
SZERVZŐ EGYESÜLET: CREATIVE YOUTH
Április végén lehetőségünk nyílt részt venni egy Erasmus+ projekten. A Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelű Gimnáziumból hárman - két 11. osztályos tanuló: Gál-Szabó Dorottya és Kőhegyi Anni, és egy kísérőtanár: Kozma Fruzsina - utaztunk Littlehamptonbe a 10 fős magyar csapattal.
A projekt középpontjában az álhírek és az ellenük való fellépés állt. Az egyhetes programon lehetőségünk nyílt három másik ország (Olaszország, Horvátország és Törökország) fiataljaival együtt gondolkodni az álhírek természetéről, felismeréséről, az egyes országok álhírek kezelésével kapcsolatos gyakorlatáról és az álhírek terjedését megakadályozó lehetséges intézkedésekről. A különböző témákat 4-6 fős vegyes csoportokban dolgoztuk fel, minden alkalom végén született egy gondolattérkép, plakát, PPT bemutató, amit a csapatok külön-külön prezentáltak a többi résztvevőnek. Az interaktív feladatok közben nagyon sok új nézőponttal, ötlettel találkoztunk.
A projekt része volt egy „Intercultural Night” nevű esemény is, ahol a négy résztvevő ország történelmébe, szokásaiba, kultúrájába, hagyományos ételeibe, zenéibe és táncaiba nyerhettünk bepillantást.
A szervezők nagy hangsúlyt fektettek a csapatépítő programokra is, biztosított volt, hogy ne csak a feladatblokkok alatt, hanem a szabadidőnkben is lehetőségünk legyen beszélgetni a többi résztvevővel.
Az egy hét alatt lehetőségünk nyílt megismerkedni a helyszínt adó tengerparti kisvárossal, Littlehamptonnal, egynapos kirándulást tettünk Brightonba és néhány óránk még London felfedezésére is maradt repülőnk hazaindulása előtt.
Mindhárman rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk a projekt alatt.
„Hálás vagyok ezért a kiváló projektért és lehetőségért, amit az iskolától kaptam! A programról felejthetetlen élményekkel tértünk haza Dórival és a Tanárnővel. A többi résztvevővel hamar megtaláltuk a közös hangot, mindenki nyitott és érdeklődő volt. Örülök, hogy megismerkedhettem más kultúrákkal és én is megoszthattam érdekességeket Magyarországról. Az „intercultural night” volt az egyik fénypontja a hétnek. A magyar csapatunk hozott ételeket, édességeket és italokat, majd prezentáltuk is egy asztalon. Így tett minden nemzet, majd meg is kóstolhattuk és csodálhattuk egymás ételeit, édességeit. Mellesleg, még Dórival kalocsai néptáncot is tanítottunk a horvát, olasz és török fiataloknak, amit nagyon élveztek! Szabadnapunkon meglátogattuk Brightont, ami egy hangulatos nagyváros kb. 1,5 óra vonattal Littlehamptonből. Ott egy egész napot töltöttünk. Brighton gyönyörű volt, örültünk, hogy felfedezhettünk egy másik, teljesen különböző hangulatú várost. A projekt témáját mindenki komolyan vette, rendkívül érdekes beszélgetésekben volt részünk. A „Fighting Fake News” aktuális és érdekes téma, így a legtöbben érdeklődően és aktívan dolgoztunk a projekten, amely kiselőadásokból állt. Végül mégegyszer, köszönöm szépen azt a lehetőséget, hogy képviselhettem Magyarországot, használhattam az angol nyelvet és más nemzetiségű fiatalokkal köthettem barátságokat. A projekt alatt sokat tanultunk és mindenkinek szívből ajánljuk az Erasmus + iskolánk által koordinált programját!” [Kőhegyi Anni, 11/A]
„Nagyon emlékezetes egy hét volt számomra leginkább a szoros kapcsolat miatt, ami kialakult a többi nemzet képviselőjével. Ugyan idősebb volt az átlag korosztály nálunk mégis nagyon könnyen összeszoktunk. A magyar csapat is ugyan nagyon színes volt, de a végére már nagyon rutinosan dolgoztunk együtt és emellett egy másik nemzettel is jóba lettünk Annival akikkel azóta is próbáljuk tartani a kapcsolatot. Élveztem, hogy tudtam a többiekkel aktuális témákról beszélgetni a feladatokon kívül is és másféle nézőpontokat látni. Mutattunk egymásnak dalokat, tanítottunk szlengeket és ettünk finom specialitásokat is (például igazi olasz pasta). Jó látni amikor különböző kultúrák találkoznak és a végén rájövünk, hogy annyira nem is különbözünk egymástól. A brightoni kirándulás volt a fénypont és, hogy az esős Angliában egyszer sem áztunk el, sőt még sikerült is kicsit leégnünk a jó időben. A projekt témáját is érdekesnek találtam, és bár már felmerült egyik órámon, ennyire mélyen még sosem foglalkoztam vele. Összességében hálás vagyok a lehetőségért, hogy képviselhettem a Kőrösit és az országot egy ilyen szép tengerparti helyen, és a csodás emberekért akiket itt megismerhettem.” [Gál-Szabó Dorottya, 11/IB]
A beszámolót készítették: Kozma Fruzsina, Gál-Szabó Dorottya, Kőhegyi Anni